Blog > Komentarze do wpisu
mundur górniczy

Uroczysty mundur górniczy.

Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.

Kurtka górnicza (1) wykonana jest z czarnej krepy, zapinana jest na 9 guzików (6) z żółtego metalu. Na piersiach znajdują patki z czarnego aksamitu(9), każda ozdobiona 5 guzikami (7). Kołnierz aksamitny czarny, stojący, półwykładany ma wysokość 5 cm, zapinany jest na haftkę. Jest on połączony z wykładanym na ramiona, z przodu i z tyłu, szerokim kołnierzem-pelerynką (8). Na kołnierzu właściwym złotą nicią wyhaftowany jest znak górniczy (perlik i żelazko) (2). Na rękawach między łokciem a ramieniem, na środkowej części naszywki szmuklerskiej, powyżej półkola, naszyte na czarnym aksamicie dystynkcje stopnia górniczego (10). Rękawy zakończone są u dołu mankietem o szerokości 8 cm i patkami o długości 13 cm i szerokości 3 cm, z czarnego aksamitu (11). Patki (12) wzdłuż szwu łokciowego są z góry ku środkowi ścięte skośnie, każda ozdobiona jest 5 guzikami (7). Użyte w kurtce i płaszczu górniczym guziki mają trzy wielkości (5,6,7). Pod kurtkę górniczą zakłada się białą, gładką koszulę z długimi rękawami, zapiętą na wszystkie guziki. I broń św. Barbaro przed grzechem tych, którzy mieliby ochotę założyć do kompletu jakiś krawat!

Spódnica do munduru górniczego uszyta jest z czarnej krepy (1). Spódnica w wersji wąskiej z fałdami z przodu, wykończona jest u góry paskiem o szerokości 2 cm, zapinana na lewym boku na zamek błyskawiczny i guzik. Spódnica w wersji szerokiej jest bez fałdy z przodu i jest szersza u dołu o 50 cm od obwodu bioder. Spodnie do munduru górniczego uszyte są z czarnej krepy (2). Szerokości spodni u dołu 25 cm. Spodnie dla generalnego dyrektora górnictwa i generalnych dyrektorów górniczych (3) posiadają czarny, podwójny, aksamitny lampas. Do kompletu czarne półbuty i czarne skarpetki.Płaszcz górniczy uszyty jest z czarnego sukna. Zapięcie jest dwurzędowe na trzy metalowe guziki (rozmiar największy), rzędy oddalone są od siebie o 15 cm. Rękawy dwuczęściowe zakończone są u dołu mankietem o szerokości 12 cm. Tył płaszcza jest dwuczęściowy ze szwem pośrodku, u dołu szwu rozcięta kontrafałda (1) z przyszytymi sześcioma guzikami metalowymi (rozmiar najmniejszy). Na linii pasa dragon (2) przypięty dwoma guzikami (rozmiar największy).


Do uroczystego munduru górniczego nosi się rękawiczki w kolorze białym, do płaszcza szalik również w kolorze białym. Na uroczystym mundurze nosi się posiadane ordery, odznaczenia państwowe i odznaki. Osoby posiadające uroczysty mundur górniczy uprawnione są do jego noszenia podczas świąt państwowych, Dnia Górnika, przy dekoracji orderami, odznaczeniami państwowymi i odznakami, podczas nadania stopnia górniczego, szpady górniczej, honorowego kordzika oraz podczas innych uroczystości ważnych dla środowiska górniczego.

I jeszcze Kodeks wykroczeń:

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

sobota, 03 stycznia 2009, rokowa

Polecane wpisy

  • mundury górnicze

    Rysunki przedstawiają śląskie mundury górnicze z lat 1785-1824, które obowiązywały na mocydokumentu wydanegoprzez Fryderyka Wilhelma hr. Redena, stojącego na cz

  • miners

    The miners’ uniform was introduced in the 18th century in the mountainous regions of Germany. In Poland, the question of uniforms for miners was resolved

  • kordzik górniczy

    Kordzik górniczy to paradna, obosieczna, krótka broń boczna z ozdobną rękojeścią. Kordzik noszony jest także przez oficerów marynarki i lotnictwa. Obecnie tyl

free counters